Telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

Sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde artık telefonlar yalnızca arama yapmak, mesaj atmak için kullanılmıyor. Oyun oynamak, müzik dinlemek, film izlemek, fotoğraf çekmek (bazı cihazlarda profesyonel fotoğraf çekimi) gibi pek çok çeşitli amaç için kullanılıyor. Bu yüzden satın alacağımız cihaz hakkında bazı durumlarda dikkat etmemiz gerekiyor. Bu listede telefon alırken nelere dikkat edilmelitelefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bunları anlatıyoruz.

Telefon alırken nelere dikkat edilmeli

Sevgili takipçilerimiz, bildiğiniz gibi telefonlar ucuz ürünler değildir. En ucuzu bile 2000 – 3000 ₺ fiyat aralığında oluyor. Ekonomik açıdan kendimizi sıkıntıya sokmamak için aceleyle davranmadan bir karar vermeye çalışalım. Sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimiz sayesinde kendiniz için en doğru telefonu alacaksınız.

1. Bütçenizi belirleyin

Telefon alırken ilk olarak bütçe belirlemesi yapmanız gerekir. Ne kadar paranız var? Telefon almak için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz. Her bütçe aralığında farklı segment ve özelliklerde telefonlar vardır. Örneğin, telefon almak için 2000 TL ödeyebilirim, diyebilirsiniz. Zengin olanlar bu adımı atlayabilir.

2. Markalara karşı ön yargılı olmayın

Daha önce sizin kullandığınız ya da bir tanıdığınız kullandığı X marka hakkında olumsuz düşünceleriniz olabilir. “Ya o marka çok kalitesiz, ben bir kere şu modelini almıştım hep şarjı bitiyordu.” gibi söylemlerden kurtulun. Çünkü o telefonu kullanan arkadaşınızın hangi şartlarda kullandığını ya da telefondan neler beklediğini bilmiyorsunuz. Örneğin, 1500 TL fiyatındaki bir telefondan 8000 TL fiyatındaki bir telefonun kamerası kadar iyi fotoğraflar çekmesi beklenemez. Bu yüzden hiçbir markaya karşı ön yargılı olmayın.

İnsanlarımız en büyük yanlışlarından biri de “ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir” düşüncesidir oluyor. Sevgili takipçilerimiz, günümüzde fiyat / performans bakımından çok başarılı telefonlar var. Öyle ki 3000 TL’lik bir telefon 7000 TL’lik bir telefonun yaptığı her şeyi yapıyor. Pahalı olmasına kanmayın, yaptığınız analizler sonucunda kendiniz için en iyisi olan telefonu satın alın.

3. Kullanım amacınızı belirleyin

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemlilerden biri de kullanım amacı belirlemektir. Bunu basit bir şekilde anlatacak olursak, evin annesine alınacak bir telefonla evin genç çocuğuna alınacak telefon aynı özelliklerde ve beklentilerde olmamalıdır. Telefonu ne için kullanacaksınız, bunu kararlaştırın. Oyun için ve iş için kullanımların yanı sıra “yalnızca bir akıllı telefonum olsun istiyorum” diyen biri de olabilirsiniz.

4. Ekstra özellikleri belirleyin

Bütçemizi belirledik, kullanım amacımızı belirledik. Geriye ne kaldı ki? Şimdi biraz kişisel zevklerimizden bahsedelim. Nasıl bir telefon seviyorsunuz? “Ekranı büyük olsun, elime sığmasın. Televizyon gibi film izletsin. Çok güzel fotoğraflar çeksin. Ön kamerası güzel olsun ki arkadaşlarımla hep selfie yapayım.” gibi pek çok isteğiniz olabilir. Bu adımda kamera, ekran, ses, boyut gibi telefon özelliklerini seçmeniz gerekir. Telefon alırken nelere dikkat edilmeli konusunda önemli bir yer taşıyor.

Günümüzde artık hemen hemen her telefon büyük boyutlu bir ekrana sahip. Bu nedenle büyük ekranlı telefonlardan yana bir sıkıntınız olmayacaktır. Kamera konusuna geldiğimizde Samsung, Huawei, Xiaomi gibi markaların orta segment telefonları kamera bakımından oldukça kaliteli fotoğraf çekme imkanı sağlıyor. Bunlara yönelebilirsiniz. Ancak daha “profesyonel bir şeyler arıyorum” derseniz Huawei, iPhone ve Xiaomi markalarının üst segment telefonlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Öyle ki iPhone 11’in kamerasıyla amatör kısa filmler çekiliyor.

5. Kullanıcı yorumlarını okuyun

İnternette tonlarca e-ticaret sitesi var. Bunlardan birine girin ve satın almak istediğiniz telefonun sayfasına gelin. Burada kullanıcıların o telefon hakkında yorumlarını göreceksiniz. Bunların her birini okuyun. Kim neden şikayet etmiş, hangi özelliği yetersiz, telefonun sorunları var mı? Tüm sorularınızın cevabını bu yorumlardan alabilirsiniz. Alışveriş sitelerinin yanı sıra Ekşi Sözlük gibi platformlardan da telefon hakkında yorumlara ulaşmanız mümkündür.

6. Artık telefon almaya hazırsınız

Telefon alırken nelere dikkat edilmeli, hepsine dikkat ettiniz. Şimdi sırada telefonumuzu almak var. Bir teknoloji mağazasına giderek artık telefonunuzu alabilirsiniz. Mağazada teşhir ürünlerini incelerken görevlilerden yardım isteyebilir ve merak ettiğiniz son soruları sorabilirsiniz.

Telefonu satın aldıktan sonra eve kadar sabredin. Mağazada, arabada, toplu taşıma telefonu kutusundan çıkarmamaya dikkat edin. Aman, Allah korusun yere falan düşer. Daha ilk günden kırık cam sorununuz olmasın.

Yeni aldığınız telefonu iyi günlerde kullanmanızı diliyoruz.

Telefon alırken nelere dikkat edilmeli gibi diğer içeriklerimizin bulunduğu teknoloji kategorimizdeki yazıları okumaya ne dersiniz?

Exit mobile version