Evde yapılabilecek aktiviteler nelerdir? 12 farklı fikir

Evde yapılabilecek aktiviteler nelerdir? 20 farklı fikir

Korona virüs nedeniyle sokağa çıkma yasakları devam ediyor. Evlerde kaldığımız bugünlerde insanlar neler yapacağını bilemiyor. Biz de sizin için düşündük, taşındık ve evde yapılabilecek aktiviteler listesini hazırladık. Listedeki aktiviteleri yaptığınızda karantina süresinde sıkılmayacağınızı düşünüyoruz. İşte evde yapılabilecek 12 aktivite listesi…

İlginizi Çekecek Diğer Yazılar

Evde Yapılabilecek Aktiviteler

1- Meditasyon yapın

 

Evden hiç dışarı çıkmadığınızda bir süre sonra duvarlar üstünüze gelmeye başlar. Daralırsınız, sıkılırsınız. Bu ruhsal değişimlerinizi aile üyelerinizden çıkarmaya çalışabilirsiniz. Tüm bunların önüne geçmek için meditasyon etkili bir sonuç olabilir. Anksiyete ve depresyon belirtileri ile ruh halini iyileştirmek ve stresi azaltmak için meditasyon yapın. Günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Birkaç dakika gözlerinizi kapatıp nefes alıp vermek çok yorucu olmayacaktır.

 

2- Sizi eğlendiren bir şeyler izleyin

Sürekli haber izleyerek canınızı sıkmaya gerek yok. Biraz güzel şeyler izlemeye ne dersiniz? Netflix’ten komik bir film ya da sezonlar süren bir dizi izlemek güzel olabilir. Daha kısa şeyler izlemek istiyorsanız YouTube ve Instagram’da izlemenizi bekleyen milyonlarca video var. Sizi güldürecek şeyler sıkılmanızın önüne geçecektir.

3- Egzersiz ve spor yapın

 

Her gün evde oturarak hayat geçmez. Biraz sağlığınızı da düşünerek egzersiz ve spor yapmak evde yapılabilecek aktiviteler arasında en önemlisidir. Her gün 30 dakikanızı ayırın ve esneme hareketleri ile başlayın. Daha sonra YouTube’dan bulduğunuz bir egzersiz videosunu tamamlayın.

 

4- Yazı yazın

Günlük, kısa hikaye ya da bir roman… Yazmak güzel bir şeydir. Stresinizi azaltır. Düşüncelerinizi, duygu ve hislerinizi kağıda dökmek size iyi hissettirecektir. Endişelerinizi ve gözlemlerinizi yazabilirsiniz. Göreceksiniz ki yazmak gerçekten huzur verici.

 

5- Kitap okuyun

 

 

Kitap okumadan olmaz. Daha önceden pek kitap okumuyorsanız yeni bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Kendinizi kitabın dünyasında kaybetmekten daha güzel hiçbir şey yoktur. Alın elinize o kitabı ve okuyun da okuyun. Göreceksiniz ki daha güzel bir his yokmuş.

 

6- Podcast dinleyin

 

 

İnsanların anlattıklarını dinlemek bazen huzur verici olabilir. Podcast dinlemek evde yapılabilecek aktiviteler arasında en güzellerinden. Sakin bir ses tonundan ilgi alanınız hakkındaki bir konuyu dinleyebilirsiniz. Hem yeni şeyler öğrenirsiniz hem de biraz zaman geçmiş olur.

 

7- Odanızı temizleyin

 

 

Madem sürekli evdesiniz. Artık odanızın temizlenme vakti geldi. Bu maddeyi hemen atlamayın. İkimiz de biliyoruz ki odanız gerçekten dağınık. Önce dolaplardan başlayın. Bütün kıyafetleri yeniden katlayın. Daha önceden odanızı temizlemek size sıkıcı gelebilir ama karantinada sıkılmayacaksınız. Hem de böylelikle eşyalarınız kaybolduğunda annenize sormanıza gerek kalmaz.

 

8- Ertelediğiniz bir şeyler yapın

 

“Daha sonra yaparım” dediğiniz şeyleri yapmak için boş vaktiniz var. Evde olduğunuz için hiçbir işiniz olmayacak. Boş vakitlerinizi iyi değerlendirin. Ertelediğiniz işleri şimdi yapın. Böylece sorumluluk altında kalmamış olursunuz.

 

9- Şarkı söyleyin

 

YouTube’a girin ve sevdiğiniz bir şarkının adını yazarak sonuna karaoke ekleyin. Bu şekilde arama yapın. Çıkan sonuçlardan birine girerek şarkı söylemeye başlayın. Kardeşiniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz ya da kiminle yaşıyorsanız birlikte şarkı söylemek eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar. Ancak çok yüksek sesle söylememeye çalışın. Çünkü komşularınız bu dönemlerde biraz sinirli olabilir.

 

10- Oyun oynayın

 

Bilgisayar oyunları ile aranız nasıl? Ya da bir oyun konsolunuz var mı? Eğer yoksa bu maddeyi görmemiş gibi yapın. Karantinada oyun oynamak kadar zevkli bir şey olamaz. İş yok, okul yok, sadece oyun var. İstediğiniz oyunu açın ve saatlerce oynayın. Kimse size bir şey diyemeyecek çünkü hiçbir sorumluluğunuz yok. Boş zamanın tadını çıkarın.

 

11- Seri filmler izleyin

 

Film izlemek elbette güzel fakat seri filmler izlemek daha da güzel. Harry Potter serisi, Yüzüklerin Efendisi serisi, Karayip Korsanları serisi, Yenilmezler serisi, Marvel’ın tüm filmleri… Listeyi uzatır da uzatırız. Evde yapılabilecek aktiviteler arasında eğlenmenizi sağlayacaktır.

 

12- Enstrüman çalın

 

 

Daha önce evinizde olan fakat vakit bulamadığınız için çalmadığınız enstrümanlara “Merhaba” demeye ne dersiniz? Gitar, keman, piyano ya da başka bir enstrüman… Evdeyken can sıkıntınızı giderecektir.

 

Exit mobile version