ÇİN’İN E-TİCARET DEVİ TÜRKİYE’DE

ÇİN’İN E-TİCARET DEVİ TÜRKİYE’DE

Amazon’un Nisan ayıyla birlikte Türkiye’ye açılacağını açıklaması üzerine gözlerini Türkiye’ye çeviren online alışveriş siteleri Türkiye’deki mevcut alışveriş potansiyelinin giderek farkına varmakta ve çeşitli zamanlarda ülkemizde faaliyete geçmeye başlamaktalar.  Amazon’un bu hamlesi Çin e-ticaret devi DHGate.com’da Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Çin haricinde sadece Macaristan ve ABD’de ofisleri bulunan DHGate.com 3. büyük ofisini Türkiye’ye açmış oldu. DHGate Türkiye’ye açtıkları ofisin sloganını ve amacını ipek yolunu tekrar canlandırma olarak adlandırmışlardır. Biri Anadolu yakasında diğeri de Avrupa yakasında olmak üzere İstanbul’da iki tane ofis açmayı planlayan DHGate ilk ofisini Şişli’ye açmıştır. Anadolu yakasında açılacak şubenin ise yeri ve ne zaman açılacağı henüz belli değildir.

Çin Malı Kalitesiz Ürün Algısı Ortadan Kalkacak

Çin malı denince hepimizin aklına sağlam olmayan ikinci kalite ürünler aklımıza geliyor. Bu düşünceyi yıkmak amacıyla Türkiye’ye açıldıklarını ifade eden DHGate bu amaçla sitelerinde ucuz ama kaliteli ürünleri müşterilerine kısa sürede ulaştırmayı amaçlamakta. DHGate genel müdürü yaptığı açıklamada Türkiye’yi oldukça canlı ve cazip bir pazar olarak gördüklerini ve sitede, kaliteli ve aynı zamanda patentli ürünlerin satışa sunulacağını aktarmıştır.

Temelleri G20 Zirvesinde Atıldı

Çin ve Türkiye arasındaki ekonomik yaklaşma 2015 yılında yapılan G20 zirvesine kadar dayanmakta. Bu kapsamda Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti bakanları iki devlet arasındaki ipek yolunu revize ederek tekrar ama bu sefer elektronik olarak kurma yolunda çeşitli anlaşmalara imzalar attılar. Anlaşma kapsamın Çin’de görevli şirket olarak tayin edilen DHGate’de bu yönde adımları atmaya başlamıştır.

Türkiye’deki öncelikli amacı çeşitli ve kaliteli ürünleri en hızlı şekilde müşteriye ulaştırmak olan DHGate’in bünyesinde yaklaşık olarak 4 milyon şirket satış yapmaktadır.

Amazon, DHGate ve ülkemizde bulunan Hepsiburada, Gittigidiyor gibi e-ticaret devlerinin arasında yakın zamanda büyük bir rekabetin başlaması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu durumdan da müşterilerin kazançlı çıkmasını bekliyoruz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir