Aktif Olmayan Banka Hesabını Aktif Etme

Aktif Olmayan Banka Hesabını Aktif Etme

Hesabın aktif olmaması durumu öncelikle hesap sahibinin kolaylıkla üstesinde gelebileceği bir durumdur. Hesabın aktif olmaması bankaların müşteri güvenliği açısından uyguladıkları, müşterinin haklarını korumak amaçlı ve hesabın sahibi dışında kullanımını engellemeye yönelik bir uygulamadır. Bankalar hesap sahibi dışında başka bir kişiye verilmek zorunda kalınan banka kartlarını bilinçli olarak kapalı tutar. Aktif edilmeyen bu hesap veya banka kartı müşteri çıkarlarını korumaya yöneliktir. Öncelikle hesap kartınız size veya size verilmek üzere kimlik bilgileri alınan bir tanıdığınıza teslim edilir. Bu bilgi cep telefonunuza kısa mesaj şeklinde gönderilir.

Banka Hesabını Aktif Etme

Banka hesabını aktif etme işlemini gerçekleştirmek için hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz ya da şubeye gitmeden telefon, internet gibi iletişim araçlarını kullanarak işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Banka Şubesinden Hesabını Aktif Etme

Hesap açtırdığınız banka şubesine giderek bir dizi işlem sonunda hesabınızı aktif etmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle sıra numarası almanız gerekmektedir. Bankanın kendi müşterisi olmanız size avantaj sağlayacaktır. Sıra numaranızla gittiğiniz banka görevlisi içerisinde kimlik bilgilerinizin yer aldığı nüfus cüzdanınızı isteyerek gerçekten hesabın sahibi olduğunuzdan emin olur. Daha sonra hesabınızın aktif edildiğini belirtir. Ancak internet bankacılığınızı aktif etmek için bankanın internet sitesini ziyaret etmeniz gerektiğini veya bankanın ücretsiz hizmet servisini aramanız gerektiğini belirtir.

İnternet Bankacılığını Aktif Etmek

Bankanın internet sitesini ziyaret ederek ya da ücretsiz hizmet servisini arayarak internet bankacılığını aktive edebilirsiniz. Hizmet servisini arayarak internet bankacılığını aktif etmek istediğinizi söylediğinizde size bazı sorular yöneltilecektir. Bu sorular banka kartınızın üzerinde yer alan kartın tarihi, kart no veya kartın arkasındaki üç haneli sayı şeklinde sorulur. Sonuç olarak kartınızın internet bankacılığına açıldığını, artık aktif olduğunu bildirirler.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir